(((...Www.HkT-CreW.Team-Talk.NeT...)))
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e phpBB

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Red-Dragon
b00mb3r
b00mb3r
avatar

Numri i postimeve : 139
Join date : 25/04/2009
Location : C:/

MesazhTitulli: Historia e phpBB   Tue Apr 28, 2009 6:26 pm

Historia
phpBB u nisur nga James Atkinson thjeshtë si një UBB-si forum për web faqen e tij në 17 qershor, 2000. Nathan Codding John Abela dhe u bashkua me ekipin e zhvillimit pas phpBB CVS e depo u zhvendos tek SourceForge.net, dhe filloi të punojë mbi 1.0.0. Një plotësisht funksionale, para-release version i phpBB ishte vënë në dispozicion në korrik. [2]

phpBB 1.0.0 u lirua më 9 dhjetor, 2000, me përmirësimet pasuese të 1.x codebase vijnë më shumë të madh në dy këste. Tek e fundit 1.x release në linjë ishte phpBB 1.4.4, lëshuar në nëntor 6, 2001. Gjatë gjithë jetës së 1.x series, Bart van Bragt, S. Pali Owen (ish-bashkë-menaxher i projektit), Jonathan Haase Frank Feingold dhe u bashkua me ekipin. phpBB 1.x nuk është më e mbështetur dhe praktikisht nuk ka faqet e internetit të vazhdojnë të përdorin atë.

Në shkurt 2001, phpBB 2.0.x filloi zhvillimi tërësisht nga e para; e zhvilluesve për ambicjet e phpBB kishte outgrown origjinal codebase. Doug Kelli u bashkua me ekipin shpejti pas. Pas një viti të zhvillimit dhe testimit të gjera, phpBB 2.0.0, të quajtur "Super i mbuluar me qime" version, u lirua në prill 4, 2002, tre ditë më vonë se për qëllim. [3]


Php Forume janë përdorur shpesh me multiplayer online në lojë sites.Work phpBB 3.0.x filloi në fund të vitit 2002. Fillimisht u synon të jetë lëshuar si phpBB 2.2, dhe të parë të planifikuar feature lista u njoftua më 25 Maj 2003. [4] Megjithatë, si zhvillimi përparuar, e kuptuan se zhvilluesit phpBB 2.1.x (të ciklit të zhvillimit për lirimin 2.2) kishte eliminuar praktikisht të gjitha pajtueshmërinë me 2.0.x line, numrin e versionit u ndryshua për të dalë në 3.0.0, në përputhje me Linux kernel Versioning skemë. [5] Në shtator 2005, Owen Pali dha dorëheqjen si udhëheqës i ekipit të Zhvillimit dhe Meik Sievertsen u promovua me rolin.

Në mars 2007, ekipet e phpBB kishte planifikuar të ndërmarrë një raund të shkurtër server mirëmbajtje, [6] megjithatë serveri u rrëzua gjatë ndërprerje, një vuajtje të dyfishtë-disk dhe dështimi për të shkaktuar phpBB.com poshtë të jetë e plotë për javë. (I tregoi se ekipet phpBB phpBB, software, nuk ishte shkaku i ndërprerje.) Megjithatë, për shkak të papritura ndërprerje, ekipet e vendosur për të ndryshuar planet e tyre origjinale dhe nisjen e tyre krejt të re website, powered by phpBB3 e re dhe prosilver theme. [7] Kjo ishte një surprizë e madhe për shumicën, si të ishte një temë ruajtur sekrete, kurrë më parë shihet nga publiku, dhe fillimisht nuk ishte për qëllim të zbuluar deri në lëshimin e phpBB final 3.0.0. Reagimet fillestare ishte ndarë, me shumë applauding temë të re dhe të tjerët duke kritikuar një numër të vendimeve dizajn të ri, veçanërisht me vendimin për të paraqitur pėrdorues në anën e djathtë të viewtopic faqe (phpBB2 theme subSilver të shfaqet ajo kishte në të majtë). [ 8]

Më 30 prill, 2007, phpBB bashkë-themelues dhe Menaxher i Projektit Xhejms Atkinson zyrtarisht dorëheqjen nga detyrat e tij drejt phpBB, duke përmendur rrethanat personale. Me njoftimin erdhën edhe njoftimin se tani u phpBB ri të pavarur, dhe se ekipi do të jetë së bashku krerët e ngarkuar me marrjen e vendimeve në të ardhmen e projektit. Në fund të majit, një njoftimi që u bë Jonathan "SHS` "Stanley, e të tjera të bashkë-Project Manager, u largohet edhe për arsye personale.

Më 7 korrik, 2007, ekipet phpBB njoftoi se ishte emëruar si një finalist për SourceForge.net Komuniteti Choice Awards në kategorinë e "Best Projekti për Communications". [9] Në fund të muajit, njoftoi SourceForge.net se kishte phpBB fitoi çmimin për "Best Projekti për Communications", dhe për nder të çmimin, SourceForge.net dhuruar $ 1000 phpBB në emrin e të Marie Curie Cancer Care. [10] [11] phpBB gjithashtu fitoi një "Thingamagoop" nga sinjal bip Labs, dhe "të drejtat bragging për një vit të plotë." [12]

Më 6 shtator, 2007, ekipet nisur një zyrtar phpBB podcast. Ajo u regjistrua nga një grup i rradhës phpBB ekipi anëtarë me të ftuar të rastit, dhe diskutuan një numër phpBB lidhur me temat, si edhe e-përgjigjur pyetjeve në gjoksore metalike nga dëgjuesit. [13]

Beta e parë e phpBB3 u lirua në qershor 2006, [14] dhe kandidati i parë lirimin u lirua në maj të vitit 2007. [15] Të phpBB3 codebase një mori të auditimit të jashtëm të sigurisë në shtator, i cili është bërë nga SektionEins. [16] Në fund, phpBB 3.0.0 "Olimp" (e quajtur gjithashtu Gold release) është botuar më 13 dhjetor, 2007. [17] [18]

Ekipet nisur një të re phpBB weblog në korrik 2008. Ky blog është shkruar nga anëtarët e ekipit phpBB ndryshme mbi tema në lidhje me phpBB dhe ofrojnë përdoruesve unik brenda me një vështrim në aktivitetet e phpBB ekipeve. [19]

PhpBB ekipet e tyre të parë të mbajtur ndonjëherë phpBB përdoruesit konferencë në Londër më 20 korrik, 2008, e cila ishte e titulluar "Londonvasion 2008." [20] Londonvasion paraqiti prezantimet by phpBB ekipi anëtarëve në tema të ndryshme të rëndësishme për komunitetin phpBB, autorë të Ministrisë së Mbrojtjes, dhe zhvilluesit. Londonvasion siguroi një mundësi unike për të socialise me anëtarët e ekipeve të phpBB. Veprimtaria e përfaqësuar gjithashtu hera e parë që shumica e anëtarëve të ekipeve pasur rastin të takohen me njeri tjetrin në person.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Historia e phpBB
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
(((...Www.HkT-CreW.Team-Talk.NeT...))) :: phpBB-
Kërce tek: